Jak szybko wynająć mieszkanie??

Poniżej przedstawię pięć kluczowych kroków odpowiedniego przygotowania mieszkanie pod wynajem, aby łatwo i bezpiecznie pozyskać nowych lokatorów i tym samym cieszyć się ze stałych wpływów na swoje konto.

Ustal racjonalną cenę najmu

Zanim napiszesz swoje ogłoszenie, zastanów się nad realną ceną, jaką oczekujesz otrzymać od najemcy. Dobrze jest zorientować się z innymi ogłoszeniami pochodzącymi z lokalizacji, w którym mieszkanie będzie wynajmowane. Podczas ustalania ceny zwykle bierze się pod uwagę trzy podstawowe czynniki: metraż, lokalizację oraz standard mieszkania. Zastanów się, czy jesteś skłonny do negocjowania ceny, czy oferta jest ostateczna.

Przygotuj dobre ogłoszenie posiadanej nieruchomości

Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie ogłoszenia jeżeli zdecydujesz się na samodzielny wynajem. Dobre ogłoszenie to oszczędność czasu i nerwów twoich i najemców. Pozwala uniknąć wielu powtarzających się pytań i telefonów od ludzi, którzy nie będą zainteresowani mieszkaniem.  Dobrze przygotowana informacja powinna zawierać:

adres – nie musi to być od razu numer budynku i mieszkania, ale oprócz dzielnicy podaj też ulicę (wiele osób o tym zapomina!). Czasami warto pokusić się o dokładniejszą lokalizację – jeżeli wynajmujemy lokal przy jednej z dłuższych ulic w mieście, ma to istotne znaczenie;
liczbę pokoi i rozkład mieszkania – napisz dokładnie, jaką powierzchnię ma mieszkanie, jak duże są pokoje, czy jest rozkładowe, czy przejściowe. Dodaj informację o stanie umeblowania i wyposażeniu (pralka, lodówka, kuchenka mikrofalowa, piekarnik);
informację o budynku – są ludzie, którzy z zasady wybierają kamienice zamiast bloków
z wielkiej płyty… i na odwrót;
informacje o lokatorach – jeżeli wynajmujesz tylko część mieszkania, na przykład jeden pokój, napisz, kto mieszka w pozostałych pokojach;
rodzaj ogrzewania – wpływa na koszty i komfort mieszkania, ma duże znaczenie zwłaszcza dla studentów.
dokładną cenę mieszkania – zaznacz wyraźnie, ile wynosi koszt najmu i jakie opłaty dodatkowe poniesie najemca. Określ szacunkową wysokość dodatkowych opłat. Napisz, czy
i w jakim trybie pobierasz kaucję;
zdjęcia – wykonaj kilka zdjęć mieszkania, dzięki temu twoje ogłoszenie będzie cieszyło się większą popularnością;
informacje kontaktowe – nie zapomnij podać numeru telefonu i adresu e-mail; najlepiej zaznacz też, jaką formę kontaktu i w jakich godzinach preferujesz.

Pamiętaj, żeby pisać prawdę. Nie próbuj „podciągać” walorów mieszkania licząc na to, że wstępnie zainteresowany najemca ostatecznie machnie ręką na nieco gorsze warunki.

Podpisz umowę najmu

Podpisanie umowy najmu z najemcami jest kwestią podstawową. Wielu wynajmujących woli udostępniać mieszkania na czarno, dzięki czemu oszczędza kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jednak skala ryzyka wzrasta – i nie chodzi tu tylko o kontrolę urzędu skarbowego.

Sporządzenie umowy najmu pozwala uniknąć wielu nieporozumień, zwłaszcza finansowych oraz formalnych, (czyli długości okresu najmu, określenie okresu wypowiedzenia uchroni nas przed przerwami w wynajmie). Poza tym regularne wpływy na nasze konto nie wzbudzą podejrzeń banku i fiskusa.

Dbając o mieszkanie, dbasz o swoich lokatorów

Pamiętaj, że to, jak lokatorzy będą dbali o twoje mieszkanie i jak chętnie przedłużą umowę, zależy również od ciebie. Nie zapominaj o regularnej wymianie materiałów eksploatacyjnych (takich jak wąż od prysznica czy uszczelki w oknach). Staraj się jednak ograniczać do minimum wizyty w mieszkaniu, aby pozwolić mieszkańcom czuć się komfortowo.
Z pewnością pozytywnie wpłynie to na twoje relacje z nimi i zwiększy ich zadowolenie,
a tobie pozwoli oszczędzić czas, który trzeba poświęcić na znalezienie kolejnych lokatorów.

Zdecyduj się na współpracę z profesjonalistami

Jeżeli decydujemy się na pomoc profesjonalisty odchodzą nam problemy związane
z przygotowaniem ogłoszenia, odbieraniem telefonów i prezentacją mieszkania. ProMaBi pomoże Ci znaleźć odpowiedniego najemcę, będzie dbało o prawidłowe przepływy pieniężne na twoje konto oraz o zadowolenie najemcy.  Z nami żyje się wygodniej, przy tym możesz zaoszczędzić cenny czas.

 

Źródła:http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/trzy-kroki-do-bezpiecznego-wynajmu-mieszkania,1950884,4206, http://www.bankier.pl/wiadomosc/5-rad-dla-wynajmujacego-mieszkanie-2507791.html?gclid=COWQtPPsyroCFcpY3godnk4AbQ

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.