Najemco – wynajmuj mieszkanie z głową..
Co roku wiele osób decyduje się na wynajęcie mieszkania. Dla wielu z nich będzie to pierwszy raz, kiedy będą poszukiwać swojego pierwszego lokum. Jakie plusy a jakie minusy różnych sposobów poszukiwania lokum? Jak współpracować z pośrednikiem?
Internet
W dzisiejszych czasach nierozłącznym narzędziem do poszukiwania mieszkań stał się Internet. Zaletą Internetu jest bardzo szybki dostęp do wielu ofert wynajmu. W serwisach ogłoszeniowych można codziennie znaleźć kilka tysięcy ofert. Podstawową rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest jakość ogłoszenia. Dobrze napisana oferta wynajmu to taka, która zawiera dobry opis mieszkania lub pokoju, zdjęcia nieruchomości i ma świeżą datę aktualizacji.
Data zamieszczenia oferty jest kluczową sprawą – im młodsza oferta, tym większe szanse na to, że nadal jest aktualna. W opisie nieruchomości można także znaleźć wiele potrzebnych. Jeśli będziemy poszukiwać ogłoszeń z wyczerpującym opisem, będziemy mieć pewność, że mieszkanie odpowiada naszym oczekiwaniom.
Znajomi Zalety poszukiwania ofert przez znajomych są oczywiste – wiarygodne źródło informacji oraz pewność aktualności oferty. Informację o poszukiwaniu przez nas lokum warto zamieścić na własnych profilach w portalach społecznościowych. Wtedy wiadomość dotrze do bliższych i dalszych znajomych, co zwiększy szansę na znalezienie mieszkania
w krótkim czasie.
Pamiętaj że koleżanka lub kolega z klasy oraz znajomy, z którym spotykamy się na wspólną grę w siatkówkę, nie zawsze będzie dla nas odpowiednim współlokatorem. Warto najpierw obejrzeć mieszkanie lub pokój, sprawdzić, czy okolica jest dobrze skomunikowana a przede wszystkim szczegółowo uzgodnić warunki płatności i wspólnego dzielenia mieszkania.
Prasa i biura kwater W przypadku ogłoszeń zamieszczanych w gazetach problemem będzie mała liczba informacji na temat mieszkania do wynajęcia – zazwyczaj ogranicza się do podania danych na temat liczby pokoi, powierzchni, lokalizacji i ceny. Najbardziej wartościowym źródłem ogłoszeń wynajmu w gazetach są lokalne periodyki. Niewątpliwą zaletą biur kwater jest pewność, że ogłoszenia są aktualne i bezpośrednie. Mamy też pewność, że cieszą się mniejszą popularnością niż oferty z portali internetowych. Właściciele mieszkań zgłaszają się do biur kwater, ponieważ poszukują określonych lokatorów – są nastawieni na studentów i absolwentów. To daje nam pewność, iż współlokatorzy będą w podobnym wieku. Biura kwater są prowadzone przez samorządy studenckie. Warto zajrzeć na ich strony internetowe i zapoznać się z dostępnymi ofertami.
Czego wymagać od pośrednika? Pośrednik powinien być postrzegany, jako doradca, który zna dobrze uwarunkowania lokalnego rynku nieruchomości i jest gwarantem przeprowadzenia sprawnej i bezpiecznej transakcji. Od pośrednika należy wymagać przede wszystkim zachowania zasad starannego działania. Przede wszystkim wyszukanie
i dostarczenie ofert nieruchomości spełniających warunki określone przez klienta, udział
w prezentacji ofert oraz obsługa transakcji, m.in. skonstruowanie umowy najmu zabezpieczającej najpełniej interesy klienta. Oczywiście wszystkie prezentowane przez pośrednika oferty powinny być wcześniej zweryfikowane przez niego pod względem prawnym.
Oglądanie mieszkania Na oglądanie mieszkania warto przyjść dziesięć minut wcześniej, przed umówioną godziną spotkania z właścicielem. Jeśli w lokalu są już inni lokatorzy, będziemy mieć okazję porozmawiać z nimi sam na sam. Obejrzyjmy mieszkanie i dyskretnie zapytajmy o to, jak układa się współpraca z właścicielem, czy problemem są noclegi znajomych itp. Pozwoli to na poznanie układów pomiędzy właścicielem mieszkania
i lokatorami. Warto również rozejrzeć się po okolicy, porozmawiać z sąsiadami czy gospodarzem domu. W ten sposób ocenimy okolicę.
W trakcie oglądania mieszkania sprawdźmy jakość mebli, zapytajmy o wyposażenie pokoi, kuchni, dostępność Internetu. W miarę możliwości sprawdźmy czy pralka, lodówka i inne sprzęty są sprawne. Warto dowiedzieć się ile jeszcze osób jest umówionych na oglądanie mieszkania i do kiedy powinniśmy dać odpowiedź, czy jesteśmy zainteresowani wynajęciem tego lokum. Nie musimy przecież decydować się na wynajęcie mieszkania już w trakcie jego oglądania. Ustalmy datę odpowiedzi na konkretny dzień. Jeśli obie strony będą zainteresowane wynajmem, umówmy się na podpisanie umowy i ustalmy, kiedy będzie można się wprowadzić.
Źródła: http://otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci, http://nieruchomosci.pb.pl/2665899,75181,studencie-wynajmuj-z-glowa