Awaria w mieszkaniu – kto pokrywa koszty naprawy??
W mieszkaniu znajduje się wiele elementów, które z upływem czasu lat i na skutek ciągłej eksploatacji się zużywają lub psują. Kto w takim razie ponosi koszty przeprowadzonych napraw?
Jaki koszty pokrywa właściciel??
Właściciel wynajmowanej nieruchomości ponosi odpowiedzialność za przekazanie do użytku „bezpiecznego” mieszkania tj. solidne ściany, sprawna instalacja elektryczna, szczelne okna oraz instalacja gazowa itp.
W przypadku, gdy wynajmowanym budynku zawali się ściana, z powodu niewłaściwej konstrukcji ( to niewątpliwie koszty naprawy ponosi właściciel wynajmujący nieruchomość) natomiast, jeżeli uszkodzeniu ulegną przeszklone drzwi tj. zostanie wybita w nich szyba
(z powodu niewłaściwego ich użytkowania (tj. dzieci najemcy podczas gry w piłę wybiły szybę) to koszty naprawy ponosi najemca.
W sytuacji, gdy w mieszkaniu z winy najemcy zostanie uszkodzona np. kuchenka mikrofalowa (tj. próbował w mikrofalówce gotować jajka) kosztem naprawy lub wymiany na nową zostanie obciążony najemca. Natomiast w sytuacji gdy z dnia na dzień mikrofalówka przestała działać (bo uszkodziła się w niej instalacja elektryczna) kosztem naprawy obciążony zostanie właściciel mieszkania.
Obowiązki najemcy:
Do obowiązków najemcy należy dbanie o powierzone mu wyposażenie i sprzęty oraz pozostawienie ich w stanie niepogorszonym do końca okresu najmu. W praktyce stosujemy protokół zdawczo-odbiorczy. Podczas podpisania umowy najmu, najemca zobowiązuje się do oddania nieruchomości w takim samym stanie, jaki został opisany w protokole zdawczo-odbiorczym. Podpisanie tego dokumentu jest jednocześnie precyzyjnym określeniem obowiązków najemcy.
Właścicielu pamiętaj liczy się Twoja reakcja na zgłoszenie awarii.
Dlaczego warto szybko reagować na zgłoszenie awarii??
W ten prosty sposób uświadamiamy najemcy, iż zależy nam na wysokim standardzie wynajmowanej nieruchomości, a także jego komforcie mieszkania.
Jeżeli awaria leży po Twojej stronie do najemcy przyjedź z odpowiednim fachowcem w celu szybkiej eliminacji usterki. Z kolei, gdy to najemca jest odpowiedzialny za powstałe niedogodności poleć mu zaufanego fachowca, który w należyty sposób dokona naprawy nie „naciągając” finansowo najemcy. W sytuacji, gdy zaistniała usterka jest kwestią sporną, poproś o pomoc ocenienia zaistniałej sytuacji odpowiedniego fachowca.
Czy najemca może sam dokonywać drobnych udoskonaleń??
Tak może, lecz zawsze powinien uzgadniać to z właścicielem wynajmowanej nieruchomość. Poprawki bądź udoskonalenia powinny mieć na celu podniesienie jakość mieszkanie
tj. doposażenie mieszkanie w meble, które w nim później pozostaną. Jeżeli najemca odświeży ściany i taka zmiana nie przypadnie do gustu właścicielowi ma on obowiązek przywrócić stan mieszkania sprzed dokonanych przez siebie zmian.
Źródła: http://otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/wynajem-mieszkania-po-czyjej-stronie-leza-koszty-napraw-id2621.html