Czy potrzebny nam pośrednik?? Kto się boi pośrednika…?

Okazuje się, że usługi biur i portali najczęściej doceniają obcokrajowcy i inwestorzy. Bezpieczne transakcje i oszczędność czasu to prawdziwe zalety oparcia się na działaniach specjalistów. Jak się miewa pośrednictwo nieruchomości w Polsce? Kto korzysta z usług agenta?

Większość Polaków przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem stawia na portale nieruchomości i samodzielnie śledzi ogłoszenia. Oprócz tego największym zainteresowaniem zawsze cieszą się ogłoszenia od osób prywatnych. Zlecenie pomocy pośrednikowi to jeszcze rzadkość, chociaż usługi biur i portali są coraz bardziej rozwinięte.

Kto korzysta z usług pośrednika?

Najczęściej dopiero przy kupnie mieszkania lub sprzedaży zwracamy się o pomoc do pośrednika. W dużych miastach sytuacja się zmienia – mniej ludzi oszczędza na wydatkach na usługi, co oczywiście jest kwestią statusu życia.

Coraz popularniejsza staje się usługa wyszukiwania nieruchomości na życzenie klienta. Korzystają z niej najchętniej obcokrajowcy i Polacy mieszkający za granicą, ze względu na odległość. Na podstawie szczegółowej charakterystyki poszukiwanej nieruchomości, wyjaśnienia celu (wynajem, kupno), specjaliści wskazują dopasowane oferty. Takie rozwiązanie skraca czas poszukiwania i przede wszystkim nie wymaga własnego zaangażowania w wybór ofert. Stąd też wybierają ją wszyscy, którym zależy na czasie
i skuteczności poszukiwań, np. pracownicy korporacji, którzy muszą szybko zmienić miejsce zamieszkania.

Bezpieczeństwo transakcji

Mimo zachowawczego podejścia do biur nieruchomości, Polacy powoli odkrywają zalety transakcji pośrednich. Decydując się na współpracę przy sprzedaży mieszkania, umowa chroni interes właściciela. Wszyscy zainteresowani kupnem i oglądający mieszkanie są umówieni przez biuro, dzięki czemu nie są anonimowi. To wstęp do bezpiecznej transakcji.

Co musisz wiedzieć?

Najważniejsza jest znajomość zasad współpracy. Sprzedając dom, najczęściej podpisuje się umowę pośrednictwa na wyłączność – na czas określony. Koniecznie dowiedz się, czy pośrednik korzysta z internetowego systemu wymiany wiedzy miedzy pośrednikami.

Współpraca opiera się na jednym agencie, ale ogłoszenie trafia do wielu portali i biur. Pamiętaj też, że kwestia prowizji może podlegać negocjacjom, więc nie rezygnuj.

Licencja po deregulacji ma sens

Zawód pośrednika został poddany deregulacji, więc uprawnienia prawne straciły moc
i pośrednikiem może być każdy. Warto jednak pamiętać, że licencja to po pierwsze symbol doświadczenia, po drugie dowód pewnej firmy.

Pośrednik to inwestycja

Agencja zapewnia klientowi reklamę, może też pełnić funkcję doradcy. W oparciu o umowę szuka najlepszej oferty i sprawdza jej jakość. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, pośrednik sprawdza jej stan hipoteczny, analizuje spadkobierców i szuka innych właścicieli.

Warto zadać sobie pytanie: jak często kupujemy lub sprzedajemy mieszkanie? Standardem
w Polsce jest jednorazowa inwestycja w mieszkanie na lata, dla rodziny i jako zabezpieczenie przyszłości. Transakcje na rynku nieruchomości niewątpliwie wymagają doświadczenia,
a każdy błąd może kosztować dużo więcej niż usługi agencji nieruchomości.

Źródła: http://ciekawostkinieruchomosci.wordpress.com/page/2/

http://www.salomonfinance.pl/kredyt-w-walucie-obcej/czy-warto-kupowac-mieszkanie-za-posrednictwem-agencji-nieruchomosci.html

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.